آیا قرار است که ایماندار قادر به احساس کردن روح القدس باشد؟

pomba1f75ade82ad0e385.gif
جواب: در حالیکه بخشی از وظایف و کار های روح القدس در زندگی ما این است که ما را نسبت به گناه آگاه سازد، به ما آرامش دهد، قدرت و توانایی به ما دهد. اما کتاب مقدس از ما نخواسته که رابطه خود با روح القدس را بر اساس آنچه احساس می کنیم ، برقرار سازیم. هر کسی که دوباره در مسیح متولد می شود، روح القدس درون او ساکن می شود. عیسی به ما گفت که زمانی که تسلی دهنده بیاید او با ما و در ما خواهد بود. » و من از «پدرم» درخواست خواهم کرد تا پشتیبان و تسلی‌بخش دیگری به شما عطا نماید که همیشه با شما بماند. این پشتیبان و تسلی‌بخش همان روح القدس است که شما را با تمام حقایق آشنا خواهد کرد. مردم دنیا به او دسترسی ندارند، چون نه در جستجوی او هستند و نه او را می‌شناسند. ولی شما در جستجوی او هستید و او را می‌شناسید، چون او همیشه با شماست و در وجودتان خواهد بود» (یوحنا فصل ۱۴ آیه های ۱۶ تا ۱۷ ). به عبارت دیگر، عیسی مسیح کسی مثل خودش را فرستاد تا با ما و در ما باشد.
ما می دانیم که روح القدس با ما است به دلیل اینکه کلام خدا این را به ما می گوید. روح القدس درون هر ایماندار دوباره متولد شده، حضور دارد ولی تفاوت آشکار این است که هر ایمانداری توسط روح القدس کنترل نمی شود. هنگامی که ما زندگی دنیوی و جسمانی را دنبال می کنیم ، با وجود اینکه روح القدس درون ما ساکن است اما زیر نظر و هدایت او نیستیم. پولس رسول در مورد این حقیقت نظر می دهد و با استفاده از یک مثال به ما کمک می کند تا این مطلب را بهتر درک کنیم» از مستی بپرهیزید زیرا مستی انسان را به راه‌های زشت می‌کشاند. در عوض از روح خدا پر شوید» (افسسیان فصل ۵ آیه ۱۸). بسیاری از مردم این آیه را می خوانند و اینگونه تفسیر می‌کنند که پولس رسول بر ضد شراب سخن گفته است. در حالی‌ که مفهوم این متن ، چالش ها و درگیریهای ایماندارانی می باشد که روح القدس در آنان ساکن است. بنابراین، چیزی بیشتر از یک هشدار در مورد نوشیدن بیش از حد شراب است.
هنگامی که مردم بیش از حد شراب می نوشند و مست می شوند، رفتارهای خاصی را نشان می دهند: دست و پا چلفتی می شوند، بریده بریده حرف می زنند و در قضاوت و تصمیم گیری خود دچار اختلال می شوند. پولس رسول اینجا مقایسه‌ای را بیان می‌کند؛ همانطور که رفتار یک آدم مست مشخصه های خاصی دارد، رفتار یک انسان تحت کنترل روح القدس است نیز مشخصه های خاصی دارد. در غلاطیان فصل ۵ آیه های ۲۲ تا ۲۴ در مورد میوه (ثمره) روح القدس می خوانیم. این میوه روح القدس است، که توسط ایمان دار دوباره متولد شده که تحت کنترل روح القدس می باشد، به نمایش گذاشته می شود.
زمان فعل در افسسیان فصل ۵ آیه ۱۸ نشان می دهد » پُر شدن» از روح القدس یک فرایند مستمر است. از آنجا که این مثال یک نصیحت و سفارش است ، اما این مطلب را می رساند که امکان پُر نشدن و یا کنترل نشدن توسط روح القدس نیز وجود دارد. بقیه افسسیان فصل ۵ ویژگی های ایماندار از روح القدس پُر شده را به ما نشان می دهد.» با یکدیگر دربارۀ خداوند گفتگو کنید و سرودهای پرستشی و مزامیر برای یکدیگر بخوانید. با هم سرودهای روحانی بخوانید و در دل خود برای خداوند آهنگ بسازید و بسرایید، و همواره برای همه چیز، خدای پدر را به نام خداوند ما عیسی مسیح شکر کنید. به احترام مسیح، مطیع یکدیگر باشید » ( افسسیان فصل ۵ آیه های ۱۹ تا ۲۱ ).
دلیل پُر بودن ما از روح القدس این نیست که ما احساس می کنیم که از او پُر هستیم بلکه این پُر بودن از روح القدس یک امتیاز و ثروت برای مسیحیان است. پربودن و یا هدایت توسط روح القدس نتیجه فرمانبرداری از خداوند است. این یک هدیه از فیض خداوند است و نه یک احساس عاطفی. احساسات قادر هستند ما را فریب دهند و این کار را خواهند کرد، و ما می توانیم کار خود را به جنون احساسی بکشانیم، که کاملا جسمی باشد و از جانب روح القدس نباشد.» از اینرو، به شما توصیه می‌کنم که از اوامر روح خدا پیروی کنید؛ او به شما خواهد آموخت که چه بکنید و کجا بروید. دراینصورت دیگر بردۀ امیال نفس سرکش خود نخواهید بود. … اگر اکنون با قدرت روح خدا زندگی می‌کنیم، لازم است که هدایت او را در تمام قسمت‌های زندگی خود بپذیریم » (غلاطیان فصل ۵ آیه های ۱۶ و ۲۵).
با وجود این توضیحات، نمی توانیم انکار کنیم که گاهی اوقات غرق در حضور و قدرت روح القدس می شویم و این یک تجربه احساسی می باشد. وقتی که اتفاق می افتد، هیچ شادی دیگری شبیه آن نیست. داوود پادشاه زمانی که آنها صندوق عهد را به اورشلیم آوردند » با تمام توان خود رقصید» (دوم سموئیل فصل ۶ آیه ۱۴ ). تجربه ی شادی در روح القدس درک این واقعیت است که ما به عنوان فرزندان خداوند توسط لطف و موهبت او برکت یافته ایم. بنابراین، قطعا، کارهای روح القدس می تواند احساسات و عواطف ما را به همراه داشته باشد. درعین حال، ما نمی‌توانیم بگوییم که قطعا روح القدس را درون خود داریم برای اینکه احساس ما این را به ما می گوید.
منبع: http://www.gotquestions.org

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s