کشف یک تصویر نادر تاریخی از چهره “عیسی مسیح” در اسرائیل

یک تصویر نادر از چهره عیسی مسیح که تاکنون نمونه ای از آن در دست نبود به تازگی در یک سایت باستان شناسی دوران امپراطوری روم شرقی در صحرای «نقب» واقع در جنوب اسرائیل کشف شد.

«محبت نیوز»- این نقاشی دیواری که بر روی دیوار کلیسای جنوبی سایت «شبطا» نقش بسته به ظاهر بخش‌هایی از نخستین تعمید عیسی مسیح در سرزمین مقدس را به تصویر کشیده است.

به گفته یورونیوز، تصاویر مربوط به صحنه تعمید آب به وفور در هنر سال‌های اولیه عصر مسیحیت و دوران امپراطوری روم شرقی دیده می‌شود.

نکته مهم در کشف این نقاشی امکان مقایسه این اثر با نمونه‌های مشابه دیگر از منظر عناصر نمادین و هنری است. چهره عیسی مسیح در این نقاشی در نوع خود یک کشف مهم ارزیابی می‌شود. این نقاشی در واقع طرحی نمادین از مسیح با موهای کوتاه است، مدلی که پیشتر در مصر، سوریه و اسرائیل رایج و سپس در عصر هنر بیزانس ناپدید شده بود.

در متون مربوط به قرن ششم میلادی به وفور می‌توان نقدهایی راجع به اصالت ظاهر بصری مسیح به خصوص درباره نحوه آرایش موهای وی مشاهده کرد.

دانشگاه کمبریج با اشاره به کشف این نقاشی و ارائه توضیحاتی درباره سایت باستان‌شناسی شبطا در جنوب اسرائیل به نقل از کارشناسان هنر شمایل‌نگاری تاکید کرده است که قدمت این نقاشی به قرن ششم میلادی باز می‌گردد.

جزئیات بیشتر این نقاشی به مانند زمینه اثر که صحنه تعمید را به تصویر کشیده است در زیر قشری از گل و لای و گرد و غبار پنهان شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s