بازداشت و ضرب و شتم دوتن از نوکیشان مسیحی توسط بازجویان زندان

پس از بازداشت دو نو کیش مسیحی در اهواز قاضی پرونده طی حکمی برای آزادی موقت این افراد مبلغ یک میلیارد تومان وثیقه صادر کرده است. در شرایط افتصادی فعلی با وجود تامین این میزان وثیقه اما هر بار که خانواده زنگنه برای پیگیری پرونده مراجعه کردند ادعا شده قاضی در محل کارش نیست !

‎ «شیما» و «شکوفه زنگنه» دو نوکیش مسیحی که حدود دو هفته پیش در اهواز بازداشت شدند در زندان توسط بازجوها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفتند.

این دو خواهر روز یکشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۷ برابر با (دوم دسامبر ۲۰۱۸) حوالی ساعت ۱۲ ظهر بطور همزمان از سوی ماموران  وزارت اطلاعات در خانه هایشان بازداشت شدند.

ماموران لباس شخصی که تعداد آنان حدود ۱۳ نفر ذکر شده  پس از هجوم به منازل این افراد آنجا را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند و تعدادی کتاب مقدس ، چند مموری و جزوات بشارتی و تعلیمی را جمع آوری و ضبط کرده و سپس شیما و شکوفه را به مکانی نامعلوم منتقل می‎کنند.

همزمان ماموران امنیتی به منزل پدری «شیما و شکوفه» نیز رفته و آنجا را نیز مورد بازرسی قرار دادند.

پیگیری‎های خانواده این دو ایماندار مسیحی برای پیدا کردن محل بازداشت و وضعیت آنان بی‎نتیجه بود و حتی ستاد خبری وزارت اطلاعات نیز از وضعیت آن‎ها اظهار بی‎اطلاعی کرد.

شنیده‌ها حاکیست بعد از چند روز «شیما» ضمن تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود از وضعیت و محل نگهداری خود و خواهرش خبر داد و مشخص شد در ستاد خبری «امانیه» اهواز بازداشت هستند.

سرانجام پس از ۱۵ روز پرونده «شیما و شکوفه زنگنه» به دادگاه انقلاب اهواز شعبه ۱۲ ارسال شد و روز چهارشنبه، ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) هر دو به زندان «سپیدار» اهواز منتقل شدند.

قاضی جوان پرونده طی حکمی برای آزادی موقت این دو خواهر برای هر نفر ۵۰۰ میلیون تومان که در مجموع یک میلیارد تومان وثیقه صادر کرده است.
در شرایط سخت اقتصادی فعلی با وجود تامین این میزان وثیقه از سوی خانواده بازداشت شدگان، هر بار که خانواده زنگنه برای پیگیری پرونده مراجعه کردند ادعا شد قاضی در محل کارش نیست. مشخص نیست علت این رفتار  ارتباطی با ضرب و شتم این دو دارد یا خیر! احتمال می رود علت اهمالکاری قاضی زمان خریدن برای برطرف شدن آثار و ضرب و جرح در زمان بازجویی از بدن شیما و شکوفه باشد.

طی این مدت متاسفانه طبق تماسی که از سوی زندان سپیدار با خانواده گرفته شد آنها متوجه شدند که در زمان بازجویی شیما و شکوفه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. به علاوه در آخرین تماسی که این دو ایماندار با منزلشان داشتند اعلام کردند که بازجو آن‎ها را مورد ضرب و شتم قرار داده است.

فشار بر مسیحیان و نوکیشان مسیحی در هفته‎های اخیر بسیار زیاد شده است و گزارش‎های متعددی از منابع مختلف در مورد بازداشت گسترده مسیحیان در ایران حکایت دارد که آمار و ارقام مختلفی را اعلام می‎کنند.
گزارش ها حاکی است مقام‎های جمهوری اسلامی در روزهای اخیر بیش از ۱۰۰ مسیحی را در حین برگزاری مراسم آیینی و پرستشی بازداشت کردند.

روزنامه انگلیسی زبان تلگراف نیز به تازگی در گزارشی به بازداشت گسترده مسیحیان توسط جمهوری اسلامی پرداخته و نوشته در حالی که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقلیت‎های دینی از جمله مسیحیان به رسمیت شناخته می‎شوند، گرویدن مسلمانان به مسیحیت جرم محسوب می‎شود.

افزایش بازداشت اقلیت‎های دینی در ایران بویژه نوکیشان مسیحی  در ایام نزدیک به کریسمس بسیار نگران کننده است. اما با این حال گرایش به مسیحیت در ایران در حال افزایش است.

صدور احکام سنگین و بلاتکلیف گذاشتن پرونده‎های مسیحیان و همینطور صدور قرار وثیقه سنگین برای بازداشت شدگان مسیحی روشی برای درآمدزایی قوه قضاییه شده است.

سازمان‌های حقوقی نظیر سازمان دیده‎بان حقوق بشر و عفو بین‎الملل، جمهوری اسلامی را به خاطر بدرفتاری با نوکیشان مسیحی مورد انتقاد قرار داده‌اند همچنان که حکومت با دیگر اقلیت‎های مذهبی و قومی رفتار غیرانسانی دارد.
گزارش‌های زیادی حاکی از آن است که بخصوص بعد از آغاز تحریم‎های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی وضعیت مسیحیان در ایران بدتر شده است.
برخی فعالین مسیحی می‎گویند دلیل افزایش فشار بر مسیحیان این است که علی خامنه‎ای آن‎ها را تهدیدی برای قدرت خود می‎داند و به همین دلیل است که آزار و اذیت مسیحیان را افزایش داده‌اند و به خصوص فشار بر کلیساهای خانگی بیشتر شده است.
جمهوری اسلامی به دنبال آن است تا با افزایش فشار بر مسیحیان کلیساهای خانگی را ضعیف کند و فعالیت آن‎ها را به حداقل برساند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s