حکم تبرئه آسیه بی‌بی، زن مسیحی پاکستانی قطعی شد

با رأی نهایی دیوان عالی پاکستان حکم تبرئه آسیه بی‌بی قطعی شد. حال این زن مسیحی پاکستانی که به اتهام اهانت به پیامبر مسلمانان به اعدام محکوم شده و نزدیک به نه سال زندانی بوده، می‌تواند کشورش را ترک کند.

«محبت نیوز»- قاضی دیوان عالی پاکستان، آصف سعید کهوسه، درپرونده آسیه بی‌بی اعلام کرد که “درخواست فرجام رد شده است”. پیش از این، مخالفان تبرئه آسیه بی‌بی درخواست فرجام علیه حکم تبرئه او کرده بودند. پاییز امسال دیوان عالی پاکستان حکم آزادی آسیه بی‌بی را صادر کرده بود.

به گزارش دویچه وله، آسیه بی‌بی در سال ۲۰۱۰ به اتهام اهانت به پیامبر و کفرگویی به اعدام محکوم شده بود. اما دیوان عالی پاکستان او را در اکتبر ۲۰۱۸ از این اتهام تبرئه کرد.

پس از آن اسلام‌گرایان دست به تظاهرات خشونت‌آمیز زدند و خواستار اجرای حکم اعدام آسیه بی‌بی شدند. دولت پاکستان موافقت کرده بود که به او اجازه خروج از کشور را ندهد و دادگاهی را برای رسیدگی به درخواست فرجام علیه تبرئه او برگزار کند.

خادم حسین رضوی، روحانی اسلام‌گرای افراطی و رهبر حزب “تحریک لبیک پاکستان” (TLP)، در جریان اعتراضات خواستار اخراج قاضی دیوان عالی کشور پاکستان و اعدام آسیه بی‌بی شده بود. تظاهرات زمانی پایان یافتند که دولت و حزب یاد شده توافقی را امضا کردند که رسیدگی به درخواست فرجام علیه حکم تبرئه آسیه بی‌بی‌را هم شامل می‌شد.

از نوامبر ۲۰۱۸ دولت عمران خان، نخست وزیر پاکستان، چندین بار دست به اقداماتی علیه حزب تحریک لبیک پاکستان زده است. به گفته مقامات پاکستان بیش از سه هزار تن از اعضای این حزب دستگیر شده‌اند. علیه خادم حسین رضوی، رهبر حزب و اعضای دیگر آن به دلیل تحریک به شورش اعلام جرم شده است.

گذشته از این، به دلیل نگرانی از اعتراضات جدید هزاران نیروی امنیتی به شهرهای مختلف فرستاده شده‌اند. فیاض چوهان، وزیر اطلاعات ولایت پنجاب، گفته است که جلوی برگزاری تظاهراتی جدید مانند تظاهراتی که تحریک لبیک پاکستان در ماه اکتبر گذشته برگزار کرد، گرفته خواهد شد.

آسیه بی‌بی می‌تواند از کشور خارج شود

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s