دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا خواستار تحریم اسرائیل شده اند

حمایت دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا  از کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل موجب شکافی در اتحاد تاریخی و بدون قید و شرط ایالات متحده با دولت اسرائیل شده و بحث های فراوانی را در کنگره این کشور برانگیخته است.

«محبت نیوز»- الهان عمر و رشیده طالب دو منتخب مسلمان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا که در جناح چپ این حزب قرار دارند ضمن اعتراض به اشغال سرزمین های فلسطینی توسط اسرائیل، حمایت خود را از کمپین “بی دی سی BDS” *در جهت تلاش برای انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل رسمن اعلام کرده اند.

به گفته رادیو فرانسه،کمپین “بی دی سی BDS” *که از سوی کنشگران حمایت از فلسطین ایجاد شده است، از جنبش بین المللی ضد آپارتاید که موجب سقوط حکومت پیشین نژاد پرست آفریقای جنوبی شد، الهام گرفته است، اما برخی از حمامیان اسرائیل این جنبش را جنبشی ضد یهودی توصیف کرده اند.

رشیده طالب، ۴۲ ساله و فلسطینی تبار می گوید خواستار جلب نظر افکار عمومی نسبت به موضوع های همچون نژاد پرستی و نقض آشکار موازین حقوق بشر از سوی اسرائیل در باره فلسطینی هاست. الهان عمر، ۳۷ ساله دختر یک پناهجویی اهل سومالی و تنها نماینده زن کنگره است که روسری اسلامی بر سر دارد، خواست تعادل در سیاست آمریکا نسبت به فلسطین و اسرائیل است. او می گوید سیاست آمریکا به نحو روشنی از اسرائیل در برابر فلسطین حمایت می کند. او همچنین قانون سال ۲۰١۸ اسرائیل را که این کشور را ” دولت-ملت” یهودیان معرفی می کند، به شدت محکوم می کند و شرایط کنونی در اسرائیل را از منظر رعایت حقوق اقلیت های قومی و مذهبی با ایران و عربستان سعودی مقایسه می کند.

الهان عمر و رشیده طالب از حزب دموکرات و از ایالت های مینسوتا و میشیگان به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافته اند. آنان، اولین زنان مسلمانی هستند که در تاریخ آمریکا به عضویت در کنگره این کشور انتخاب شده اند.

کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل موسوم به “بی دی سی BDS” * جنبشی جهانی است که هدف آن تحت فشار قرار دادن دولت اسرائیل با اهرم‌های اقتصادی جهت پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطین، رفع تبعیض و به رسمیت شناختن حق بازگشت میلیونها آواره فلسطینی است.

این جنبش در ۹ ژوئیه ۲۰۰۵ توسط ۱۷۱ سازمان غیردولتی فلسطینی بنیان گذارده شده و بر یکی از بیانیه‌های سازمان ملل علیه رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی استناد دارد و از روش مبارزه سیاهپوستان علیه دولت آپارتاید آفریقای جنوبی بهره می‌جوید.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s