دستگیری و فشار بر دگراندیشان مسیحی غیر تثلیثی در شهرستان رشت

نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در شهرستان رشت با هجوم به خانه ای که محل جلسه عبادت خانگی تعدادی از مسیحیان غیر تثلیثی بود،”عبدالرضا حق نژاد” معروف به ماتیاس که گفته میشود شبان این گروه بوده است را بازداشت کردند.

به گزارش «محبت نیوز» آژانس خبری مسیحیان ایران، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در شهرستان رشت مرکز استان گیلان بار دیگر با هجوم به خانه ای که محل تجمع تعدادی از مسیحیان غیر تثلیثی بود، ضمن بازجوئی و ضبط کتب و وسایل شخصی حاضران، شخصی که مسئول این جلسه بود را بازداشت کردند و با خود به نقطه نامعلومی منتقل نمودند.
منابع آژانس خبری مسیحیان ایران در رشت تائید کرده اند که در روز یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ (۱۰ فوریه ۲۰۱۹) توسط ماموران اطلاعات جمهوری اسلامی یک جلسه عبادت خانگی متعلق به دگراندیشان نوکیش غیر تثلیثی آن شهر مورد بازرسی قرار گرفت و طی این ماجرا “عبدالرضا حق نژاد” معروف به ماتیاس که گفته میشود شبان این گروه بوده بازداشت گردیده است.
ماموران امنیتی همچنین چند فرد دیگر حاضر در این جلسه را که هویت آنها فاش نشده است را مورد بد رفتاری و بازجوئی تهدید آمیز قرار دادند و موبایل و وسایل ارتباطی آنها را با خود بردند. علاوه بر تلفن های همراه حاضران، کامپیوتر شخصی و آلبومهای عکس موجود در محل همه جمع آوری و توسط عوامل اطلاعاتی از خانه خارج شدند. هنوز از زمان این دستگیری تا کنون از محل بازداشت یا زندانی که “ماتیاس حق شناس” در آن نگهداری میشود اطلاعی در دست نیست و خانواده و نزدیکان این فرد از او کاملن بی خبر هستند.

افرادی که نزدیک به جمع مسیحیان غیرتثلیثی در رشت هستند میگویند که ماتیاس در غیاب “یوسف ندرخانی” که اکنون در زندان است مسئولیت دگراندیشان مسیحیان غیر تثلیثی در رشت را برعهده داشته است. یوسف ندرخانی از سال ۱۳۸۸ به جرم ارتداد سه سال در زندان بود و سرانجام در حالی که ابتدا حکم اعدامش توسط دادگاه انقلاب اسلامی صادر شده بود، در پایان تحت فشار کلیساهای مسیحی جهان، قوه قضاییه ایران در یک عقب نشینی آشکار حکم اعدام او را لغو کرد و وی را آزاد نمود. وی دوباره از تابستان سال جاری شمسی (جولای ۲۰۱۸) به علت یک محکومیت جدید توسط دادگاه انقلاب در زندان به سر میبرد.

این گروه کوچک از دگر اندیشان مسیحی در هفته های گذشته نیز مورد آزار و دستگیری در رشت و کرج بوده اند. در رشت دو تن از فعالان آنها به نامهای “حسن کدیور” و “خلیل پوردهقان” هفته گذشته بازداشت شدند و به زندانی در رشت منتقل گردیدند و یکی از آنها هم به نام “میلاد کریمی” به مرکز خبری وزارت اطلاعات در کرج مرکز استان البرز احضار گردید.
دگر اندیشان مسیحی غیر تثلیثی که جمع خود را “کلیسای ایران” نامگذاری کرده اند با بدنه کلیساهای مسیحی در ایران ارتباطی ندارند و پیرو عقاید دگراندیشانه “ویلیام برانهایم” واعظ مشهور آمریکائی هستند که در قرن بیستم میزیست.
لازم به یادآوری است که بهروز خانجانی، بهنام ایرانی و یوسف ندرخانی سه تن از  اعضای قبلی کلیسای جماعت ربانی رشت بودند که بعد از گرایش به عقاید دگراندیشانه برانهایم از آن کلیسا خارج شدند و شروع به تبلیغ نظرات شخصی خود در رشت، کرج و شیراز نمودند. آنها که تشکل و فعالیتهای خود را “کلیسای ایران” نامگذاری کردند پس از این حرکت بارها توسط دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی مورد هدف قرار گرفتند.
عده ای از مسیحیان ایران معتقدند که اطاقهای فکر و برنامه ریزان اطلاعاتی و امنیت جمهوری اسلامی تلاش دارند تا با دستگیری و آزار این گروه معدود و بی آزار که به طور مسالمت آمیز عقایدخود را ترویج میکنند، باعث تبلیغ برایشان بشوند تا در بین نو ایمانان و نوکیشان مسیحی ایرانی رو به افزایش، تشتت و تردید فکری ایجاد کنند. تلاشی که با توجه به تدابیر و راهکارهای رهبری روحانیون مسیحی در ایران و هوشیاری این افراد به نظر میرسد تا کنون برای دستگاههای اطلاعاتی در ایران حاصل قابل توجهی نداشته است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s