پاپ فرانسیس: سوءاستفاده جنسی روحانیون «یک فاجعه» است

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین/دوم آوریل گفت کلیسای کاتولیک باید گذشته تاریخی خود را در مورد سوءاستفاده جنسی از زنان و کودکان و همچنین سلطه‌گری مردان بپذیرد.

«محبت نیوز»- پاپ این سخنان را در جمع خبرنگاران حاضر در هواپیما که او را در بازگشت از سفر دو روزه از مراکش همراهی می‌کردند، بیان کرد.

به نقل از یورونیوز، با وجود اینکه او به صراحت به رسوایی‌های کلیسای کاتولیک در طول تاریخ در مورد سوءاستفاده از زنان و کودکان اشاره کرد اما در ادامه افزود که با تمامی پیشنهادهای گروه‌های فمینیستی (از جمله انتخاب زنان به عنوان بالاترین مقام مذهبی) موافق نیست.

رهبر کاتولیک‌های جهان که ۸۲ سال دارد از جوانان خواسته است که بخاطر افشاگری‌های موجود از سوءاستفاده کلیسا از زنان و کودکان در طول تاریخ سرخورده نشوند و با کشیشانی که وفادار به اخلاق حرفه‌ای هستند همراهی کنند.

به گفته پاپ سوءاستفاده جنسی روحانیون «یک فاجعه» است و وی از جوانان خواست که در این «لحظه تاریک» به کلیسا کمک کنند.

پاپ فرانسیس همچنین گفت که کلیسا باید به ادعاهای مشروع کسانی که به دنبال عدالت و برابری هستند توجه کند. با این حال وی در برابر تقاصای جوانانی که خواستار حضور زنان در هسته قدرت کلیسای کاتولیک در واتیکان هستند سکوت کرده است.

مساله سوءاستفاده جنسی کلیسا از زنان و کودکان و سلطه‌جویی مردان برای مدت‌ها در واتیکان مطرح شده است. در هفته‌های گذشته نیز تمامی کارکنان زن یک نشریه ماهانه در واتیکان، وابسته به کلیسای کاتولیک، در یک حرکت جمعی در اعتراض به سیاست‌ها و روش‌های «مردسالارانه» سردبیر جدید استعفاء کردند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s