شیرین عبادی: مسیحیان ایران در حوزه حقوق مدنی و جزایی با تضییقات زیادی روبرو هستند

شیرین عبادی دارنده جایزه صلح نوبل گفته که در ایران گرچه مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته شده‌اند اما آنها همچنان با تبعیض‌های مستتر در قانون اساسی کشور در حوزه حقوق مدنی و جزایی با تضییقات زیادی روبرو هستند.

«محبت نیوز»- اجلاس دو روزه بین‌المللی که روزهای شنبه و یکشنبه (۶ و ۷ آوریل) در دانشگاه فلسفه و الهیات صلیب مقدس در اتریش برگزار شد، چند سخنران اصلی داشت، از جمله کاردینال لوئیس رافائل ساکو، اسقف اعظم کلدانی عراق، شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان ایرانی دارنده جایزه نوبل صلح، سرژ برامرتس، دادستان کل دیوان بین‌المللی لاهه.

کاردینال ساکو در نطق خود گفت معتقد است که دین اسلام به فوریت به یک “آپدیت دینی” در راستای رواداری و تسامح بیشتر نیاز دارد.

DW به نقل از خبرگزاری کاتولیک، لوئیس رافائل ساکو، اسقف کلدانی افزود که “ذهنیت و روحیه بسیاری مسلمانان نیازمند یک تحول” است تا پیروان ادیان دیگر را خوار نشمارند و خود را برتر تصور نکنند.

این اسقف کلدانی ساکن بغداد که در اجلاس بین‌المللی صلیب مقدس سخن می‌گفت، افزود: «البته همه مسلمانان متعصب نیستند، اما روحیه و ذهنیت ضدمسیحی در میان آنها پردامنه است.»

از نظر کاردینال ساکو، اسلام در بحران عمیقی فرو رفته است؛ به همین دلیل بدون بداعت و نوآوری، مانند تفسیری مدرن از قرآن و فاصله‌گیری از برداشت‌های کلامی مبتنی بر متون مقدس، و یک خوانش منطبق با روزگار ما، آینده‌ای برای دین اسلام متصور نخواهد بود.

کاردینال ساکو افزود: «تنها در عراق، ما یک میلیون جوان مسلمان داریم که می‌گویند به هیچ دینی اعتقاد ندارند؛ و این پیامد بنیادگرایی و تروریسم اسلام است.»

شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل در نطق خود خواستار جدایی دین از دولت در کشورهای مسلمان شد. او گفت که برخی از کشورها مانند تونس در این مسیر قرار گرفته‌اند، اما کشورهایی مانند ایران و عربستان از یک چنین هدفی به کلی دور هستند.

شیرین عبادی افزود که در ایران گرچه مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته شده‌اند اما آنها همچنان با تبعیض‌های مستتر در قانون اساسی کشور در حوزه حقوق مدنی و جزایی با تضییقات زیادی روبرو هستند.

خانم عبادی گفت که دیگر اقلیت‌های مذهبی مانند بهائیان از هرگونه حقی به کل محروم هستند. حتا مسلمانان کشور نیز باید با مقررات سختگیرانه دست و پنجه نرم کنند.

این فعال حقوق بشر ایرانی گفت که هم‌اکنون حدود ۳۰۰ نفر به اتهام خروج از دین اسلام و پیوستن به کیش مسیحیت در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

شیرین عبادی که در تبعید در شهر لندن زندگی می‌کند گفت عمیقن بر این باور است که تفسیرهای سنتی از قرآن و شریعت جایی در سده بیست‌ویکم ندارند؛ و بسیاری از مسلمان مدرن نیز چنین فکر می‌کنند. او تأکید کرد که گفت‌وگو و همکاری بیشتر میان مسلمانان و مسیحیان یک ضرورت عاجل در جهان امروز است.

Email this page

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s