تحقق پیشگویی‌های عهدعتیق در زندگی عیسی

قسمت اول

کاملاً بجا است که بگوییم مسیحیت در گهوارۀ دین یهود پرورش یافت. عیسی، همان مسیحای موعود انبیای یهود است. او پیامبری جدید نبود که دین جدیدی آورده باشد. رسالت او این بود که تفسیر درست احکام تورات را تعلیم دهد و پیشگویی‌های انبیا را، از موسی گرفته تا ملاکی، آخرین نبی یهود، جامۀ عمل بپوشاند. در این مقاله، خواهیم کوشید برخی از پیشگویی‌های انبیای یهود را بررسی کنیم که در زندگی و مرگ و زنده شدن عیسی تحقق یافتند.

نکتۀ حیرت‌انگیز این است که در عهدعتیق، یعنی همان تورات و زبور داوود و صُحُف انبیا، بیش از سیصد پیشگویی در مورد مسیحای موعود وجود دارد که بیشتر آنها در طول زندگی بشری عیسی تحقق یافتند و برخی دیگر نیز به‌هنگام بازگشت پرجلال او و برقراری ملکوت و پادشاهی خدا جامۀ عمل خواهند پوشید. اینک به چند مورد از پیشگویی‌هایی خواهیم پرداخت که در زندگی بشری عیسی تحقق یافتند.

یکی از انبیای یهود، به نام میکاه که حدود ۶۰۰ سال پیش از عیسی می‌زیست، به وجود ازلی مسیح موعود اشاره کرده، می‌فرماید: «و تو ای بَیْتْ‌لَحَمِ‌اَفـْراتـَه، اگر چه در هزاره‌های یهودا کوچک هستی، از تو برای من کسی بیرون خواهد آمد که بر قوم من اسرائیل حکمرانی خواهد نمود؛ و طلوع‌های او از قدیم و از ایّام ازل بوده است.» (کتاب میکاه ۵: ‌‏۲). طبق این آیه، مسیح موعود کسی است که از ازل وجود داشته است. پولس رسول در عهدجدید، همین امر را تأیید کرده، می‌فرماید: «او قبل از همه است، و در وی همه‌چیز قیام دارد.» (رساله به کولسیان ۱: ‏۱۷). یوحنا نیز می‌فرماید: «در ابتدا کلمه بود و کلمه نزد خدا بود و کلمه، خدا بود؛» (انجیل یوحنا ۱: ‏۱). در اینجا، منظور از «کلمه»، همان مسیح است که از آغاز، با خدا بوده است.

در ضمن، در آیه‌ای که از میکاهِ نبی نقل کردیم، آمده است که مسیح موعود باید در شهر کوچک بیت‌لحم، چشم به جهان بگشاید. این امر، در خصوص عیسی تحقق یافت. او در بیت‌لحم ولادت یافت. در انجیل متی چنین آمده است: «و چون عیسی در ایّام هیرودیسِ پادشاه، در بیتْ‌لَحِم یهودیه تولـّد یافت، ناگاه چند مجوسی از مشرق به اُورْشلیم آمده گفتند: کجاست آن مولود که پادشاه یهود است؟» (انجیل متی ۲: ‌‏۱-‏۲). لوقا نیز می‌فرماید: «یوسف نیز از جلیل از بلدۀ ناصره به یهودیّه، به شهر داود که بیت‌لحم نام داشت، رفت . . . و وقتی که ایشان در آنجا بودند، هنگام وضع حمل او (یعنی مریم) رسیده پسر نخستین خود را زایید.» (انجیل لوقا ۲: ‏۴-‏۷).

این مطلب ادامه دارد.
منبع: رادیو مژده

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

Please log in using one of these methods to post your comment:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s